Roślinne środki czystości – fanaberia czy myślenie o przyszłych pokoleniach?

14 styczeń, 2020

Seventh Generation logo

Roślinne środki czystości – fanaberia czy myślenie o przyszłych pokoleniach?

Mogłoby się wydawać, że używanie naturalnych środków czystości jest jedynie swego rodzaju kaprysem idącym za rozwijającym się trendem eko. Jednak jest to nie tylko wybór, który bezpośrednio łączy się z zamiłowaniem do ekologii.

Coraz częściej środki te wybierają ludzie skłonni do uczuleń lub wrażliwi na składniki chemiczne zawarte w produktach czyszczących. Groźnymi dla nas komponentami, dodawanymi do produktów, są między innymi sztuczne zapachy, które wprowadzane do organizmu wraz z wdychanym powietrzem mogą drażnić śluzówki i wywoływać różnego rodzaju nieprzyjemne objawy. Nawet u osób nieuczulonych na substancje chemiczne zawarte w standardowych środkach czystości mogą wystąpić niepożądane reakcje organizmu - na przykład łzawienie oczu czy wysypka skórna. Środki czystości zawierające składniki pochodzenia roślinnego są delikatniejsze i stanowią znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnień.

Dziecko z ojcem

Po naturalne środki czystości zaczynają też sięgać młodzi rodzice chcący wyeliminować zagrożenia jakie może stanowić styczność młodego organizmu z mniej lub bardziej silną chemią. Detergenty niezawierające pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników czy wybielaczy nie są toksyczne, a przypadkowy kontakt dziecka z takimi środkami czystości nie stanowi zagrożenia dla jego życia. Produkty przeznaczone do prania ubranek dziecięcych mają naturalny skład, nie zawierają kompozycji zapachowych i są bardziej łagodne, zwłaszcza dla niemowląt i maluchów ze skłonnościami do alergii skórnych.

Pies na kanapie

Łagodne i roślinne środki czystości są też dobrym wyborem dla właścicieli czworonogów. Styczność zwierzęcia z samym produktem lub jego pozostałościami na czyszczonych powierzchniach nie niesie za sobą ryzyka zatrucia i idących za nim konsekwencji

Mniej groźnych substancji to nie tylko bezpieczeństwo dla domowników, ale też dla środowiska zewnętrznego. Większość substancji czyszczących rozpuszcza się w wodzie i wraz z nią trafia do miejskich oczyszczalni ścieków.

Im więcej ludzi używa chemicznych środków czyszczących, tym większa ilość wody ściekowej jest zanieczyszczana przez składniki pochodzące z tych środków. Coraz powszechniejsze używanie środków pochodzenia naturalnego zmniejsza stężenie groźnych substancji w wodzie oraz ryzyko zanieczyszczenia środowiska w przypadku dostania się ścieków do czystej wody.         

Biorąc pod uwagę powyższe możemy śmiało powiedzieć, że nawet jeśli kupowanie naturalnych środków czyszczących jest dla niektórych jedynie podążaniem za trendami, to w efekcie zyskamy na tym wszyscy - i my i nasi domownicy i środowisko i kolejne pokolenia.

Seventh Generation logo

Seventh Generation

Chcemy, aby nasze historie stały się inspiracją i punktem wyjścia dla konsumenckiej rewolucji, której założeniem jest walka o zdrowie kolejnych siedmiu pokoleń oraz tych, które przyjdą po nich.

Przeczytaj historię
0 product(s)

Powiązane artykuły

Czy cywilizacja stoi w kontrze do natury, czy są to równoległe siły mogące się wzajemnie napędzać dla dobra kolejnych pokoleń?

Rozwój cywilizacyjny jest czymś nieuniknionym i choć mogłoby się wydawać, że cywilizacja pomału doprowadza naturę do zagłady, to warto pamiętać, że wraz z jej rozwojem rozwijają się także nowe trendy, tendencje i sposoby funkcjonowania nie zawsze idące wbrew środowisku.

Read more »

Nasza misja

Misją Seventh Genertion jest tworzenie ekologicznych produktów oraz inspirowanie etycznej konsumpcji i ruchu na rzecz zrównoważonego świata.

Read more »

Nasz zrównoważony biznes

Czy recykling plastiku i program 'zero waste' to dla Ciebie ważne kwestie? Dla nas również. Przeczytaj więcej o naszej historii zrównoważonego biznesu.

Read more »